Çocuklarda Obezite ve Egzersiz


Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde çocuk ve ergenlik döneminde görülen obezite, en önemli sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Çocuklarda görülen vücut yağlanması cinsiyete göre değişiklikler gösterebileceği için obezite tanısı düzenli bir takip ile anlaşılabilir. Enerji alımı ve harcanımı arasında görülecek dengesizlik obezite sorunun yaşanmasına neden olabilir. Bu duruma katkı sağlayacak genetik ve çevresel faktörler de bulunmaktadır. Şişmanlık sorununun görüldüğü kişilerde sorunun önemli  bir kısmı da kalıtımsaldır.

Çocuk Obezitesinin Yarattığı Sorunlar Nelerdir?

Çocuk yaşlarda görülen aşırı kilo alma ve obezite ilk olarak psikososyal sorunları tetiklemektedir. Dış görünümleri sebebiyle çocuklar takım oyunlarının da dışında tutulmaktadır. Okul öncesi dönemde yaşanan aşırı şişmanlık genel olarak ergenlik çağında da baş göstermektedir.

Sağlıklı ve dengeli beslenme stratejilerinin önemi hem çocuklar hem de aileler tarafından bilinmeli ve uygulanma konusunda gerekli azim de gösterilmelidir. Yaşa uygun fiziksel aktivitelerin düzenli olarak yapılması sonuç üzerinde olumlu katkılar gösterecektir.

Beslenme alışkanlıkları obezite sorununun en temel kaynakları arasında yer almaktadır. Sağlıklı gıdaların tüketilmesinin eğlenceli hale getirilmesi çocuklar üzerinde etkili bir bilinç yaratabilir. Vücut ağırlıkları ile ilgili hedefler koymak yerine sağlıklı beslenme düzeni ve yeterli egzersizin yapılmasına yönelik hedeflerin koyulması sonuca ulaşılması aşamasında önemli olacaktır.